Mješavina propan-butana koja se upotrebljava za pogon motornih vozila. Priznat je kao najvažniji i najrašireniji alternativni pogonski izvor s nižim ispuštanjima štetnih plinova u okolinu.
Na primjeru autoplina i benzina sa stajališta sigurnosti, vrijedi činjenica, da je plin sigurniji nego benzin, kako kod požara vozila, tako i kod automobilskih nesreća. Pri požaru plin iz rezervoara curi postepeno i gori u usmjerenoj vatri, dok se benzin razlijeva i odmah obuhvaća cijelo vozilo. U primjeru prometnih nesreća, možemo usporediti više stepenu sigurnost plinske instalacije s električnim ventilima i prije svega, usporedba plinskog rezervoara sa benzinskim, gdje vidimo da je plinski ojačan i proizveden od kvalitetnijih materijala, koji sadrže aktivne sigurnosne elemente, kao što su ventil za nadzor pritiska, ventil za regulaciju isticanja goriva i ventil za automatsko zatvaranje rezervoara. Svaki autoplinski sistem ima ugrađen ventil koji kod prekidanja dovoda elektronike odmah zatvara dotok goriva.
Ugodni utjecaji na prirodu i okolinu
Upotreba autoplina snižava ispuštanja štetnih plinova u okolinu i prihvaćeno je kao zeleno gorivo. Studije pokazuju, da pri preradi suvremenog vozila na autoplin dosežemo slijedeće rezultate:
– snižavanje ispuštanja štetnih plinova:
34% smanjuje ispuštanje dušikova oksida
15% smanjuje ispuštanje ugljik dioksida
– snižava ispuštanja ostalih štetnih plinova:
50%-60% smanjuje ispuštanje ugljik monoksida
30%-40% smanjuje ispuštanje smoga
Autoplin ima zbog svojih karakteristika ugodan učinak i na motor:
– tiši i mirniji rad motora
– trajnost motora se povećava za otprilike 35%
– potpuno sagorijevanje smjese plin-zrak u cilindričnim motorima ne vodi do gubitka goriva u ispušnim plinovima
– veća trajnost motornog ulja
– ne dopušta nastajanje korozije, koja nastaje radi prisutnosti aditiva, koji se dodaju benzinu zbog poboljšanja njegovih svojstava
– čišći ispušni plinovi